2020 Nominees

2020 Nomination Certificates

2020 Nom Certs A-B        2020 Nom Certs C-D        2020 Nom Certs E-G        2020 Nom Certs H-J        2020 Nom Certs K-L        2020 Nom Certs M        2020 Nom Certs N-P        2020 Nom Certs R-S        2020 Nom Certs T-Z

Outstanding Production of a Play

 

DEATH OF A SALESMAN, Somerset Valley Players, Emily M. Windus-Producer, Diane L. Parker-Director
THE HUMANS, Chatham Community Players, Steffi Denmark-Producer, Chase Newhart-Director
LEND ME A TENOR, Readington Community Theatre, Rob Nonni-Producer, Rob Nonni, Lona Nonni-Directors
THE LION IN WINTER, Bergen County Players, Rhea Smith-Producer, Carol Fisher-Director
PLAY ON, Somerset Valley Players, Kyle Hamilton, Michael A. Muller-Producers, Michael A. Muller-Director
SEMINAR, Circle Players, Faith Dowgin-Producer, Matt Lafargue-Director
TARTUFFE, PinnWorth Productions, LouJ Stalsworth, Kate Pinner-Producers, LouJ Stalsworth-Director

 

Outstanding Production of a Musical

 

ALL SHOOK UP, Haddonfield Plays & Players, Sue Stein-Producer, Ed Doyle, Ed “Rico” Santiago-Directors
CHESS, Cranford Dramatic Club Theatre, Liz Howard-Producer, Edgar Hidalgo-Director
CRAZY FOR YOU, M&M Stage Productions, Mike Almstedt, Mike DiIorio-Producers, Mike DiIorio-Director
FUN HOME, Villagers Theatre, Emily Russoniello, Alex Stefaniak-Producers, Richard Butler-Director
MAMMA MIA, Off Broad Street Players, Tyler Daddario, Jason D. Smith-Producers, John T. Stephan-Director
MAMMA MIA, Villagers Theatre, Devin Massih, Crystal Huau-Producers, Phillip Solomon-Director
NEWSIES, Gas Lamp Players, Meredith Eaton-Producer, Stephen Buntrock-Director

 

Outstanding Direction of a Play

 

Carol Fisher, THE LION IN WINTER, Bergen County Players
Matt Lafargue, SEMINAR, Circle Players
Erin Miller, ALMOST, MAINE, St. Anne Stages
Chase Newhart, THE HUMANS, Chatham Community Players
Rob Nonni, Lona Nonni, LEND ME A TENOR, Readington Community Theatre
Diane L. Parker, DEATH OF A SALESMAN, Somerset Valley Players
Michelle Samarel, HARVEY, Dover Little Theatre
LouJ Stalsworth, TARTUFFE, PinnWorth Productions

 

Outstanding Direction of a Musical

 

Stephen Buntrock, Kristy Graves, NEWSIES, Gas Lamp Players
Mike DiIorio, CRAZY FOR YOU, M&M Stage Productions
Edgar Hidalgo, CHESS, Cranford Dramatic Club Theatre
Reegan McKenzie, SWEENEY TODD, THE DEMON BARBER OF FLEET STREET, Eccentric Theater Company
Corey Rubel, PIPPIN, Villagers Theatre
Phillip Solomon, MAMMA MIA, Villagers Theatre
Alan Van Antwerp, THE WHO’S TOMMY, Chester Theatre Group

 

Outstanding Lighting Design of a Play

 

Monica DiMauro, Brian Garrison, Philip Hopf, VANYA & SONIA & MASHA & SPIKE, Cumberland Players
Richard Hennessy, THE HUMANS, Chatham Community Players
Robert Herko, Don Schlachter, LEND ME A TENOR, Readington Community Theatre
Allan Seward, THE LION IN WINTER, Bergen County Players
Jenny Steel, SEMINAR, Circle Players
Kevin Ohlweiler, Steve Moger, IT’S ONLY A PLAY, Studio Players
Ed Whitman, THE RUNNER STUMBLES, Westfield Community Players

 

Outstanding Lighting Design of a Musical

 

Tyler Daddario, MAMMA MIA, Off Broad Street Players
Nicholas Marmo, THE WHO’S TOMMY, Chester Theatre Group
Jeff McRum, THE 25TH ANNUAL PUTNAM COUNTY SPELLING BEE, Cranford Dramatic Club Theatre
Kevin Ohlweiler, NEWSIES, Gas Lamp Players
Omaira Parrilla-Dunne, Ed Doyle, Ed Santiago, ALL SHOOK UP, Haddonfield Plays & Players
Corey Rubel, PIPPIN, Villagers Theatre
Daniel Schulze, MAMMA MIA, Villagers Theatre

 

Outstanding Sound Design of a Play

 

Phillip Blandino, VANYA & SONIA & MASHA & SPIKE, Cumberland Players
Joe DiVico, THE HUMANS, Chatham Community Players
Robert Herko, Frank Bergson, LEND ME A TENOR, Readington Community Theatre
Brent Kowalenko, STEEL MAGNOLIAS, Somerset Valley Players
Tim Larsen, Rick Essig, THE LION IN WINTER, Bergen County Players
Tim Larsen, Steven Bell, Jim Lupfer, 33 VARIATIONS, Bergen County Players
Peyton Thomas, IT’S ONLY A PLAY, Studio Players

 

Outstanding Sound Design of a Musical

 

Matthew DiFabio, CHESS, Cranford Dramatic Club Theatre
Matthew DiFabio, THE 25TH ANNUAL PUTNAM COUNTY SPELLING BEE, Cranford Dramatic Club Theatre
Jordan Kenney, LOVE CAN BUILD A BRIDGE, St. Philip’s Players
Evan Paine, CATCH ME IF YOU CAN, Pennington Players
Evan Paine, CRAZY FOR YOU, M&M Stage Productions
Sean Pedrick, MAMMA MIA, Off Broad Street Players
Daniel Schulze, MAMMA MIA, Villagers Theatre

 

Outstanding Costume Design of a Play

 

Elizabeth Blandino, VANYA & SONIA & MASHA & SPIKE, Cumberland Players
Lily Boyle, A DOLL’S HOUSE: PART 2, Chester Theatre Group
Ann Lowe, DIARY OF ANNE FRANK, Summit Players
Maureen Mulvihill, Kimberly Olson Bunker, Karen Markle, THE LION IN WINTER, Bergen County Players
Kate Pinner, TARTUFFE, PinnWorth Productions
Michelle Samarel, HARVEY, Dover Little Theatre
Emily Ton, Christy Hall, THE EXPLORERS’ CLUB, Circle Players
Joanne Vinciguerra, Cynthia Okamoto, LEND ME A TENOR, Readington Community Theatre

 

Outstanding Costume Design of a Musical

 

Annmarie Matseur, THE MYSTERY OF EDWIN DROOD, Playhouse 22
Zachary Mazouat, Renee Celeste, CHESS, Cranford Dramatic Club Theatre
Renee McCleery, ALL SHOOK UP, Haddonfield Plays & Players
Louisa Murey, CRAZY FOR YOU, M&M Stage Productions
Shannon Sheridan, John Rattacasa, MARY POPPINS, Off Broad Street Players
Phillip Solomon, MAMMA MIA, Villagers Theatre
Yasenia Wagner, IN THE HEIGHTS, Cumberland Players

 

Outstanding Properties in a Play

 

Laura Carey, Carrie Joy Miller, Michael A. Muller, Victor Nieves, PLAY ON, Somerset Valley Players
Jill Katz, CALENDAR GIRLS, Pennington Players
Barbra Murtha, Rich Ciero, Karen Markle, THE LION IN WINTER, Bergen County Players
Kate Pinner, Andrew Devlin, Jenna Moschella, Haley Schmalbach, TARTUFFE, PinnWorth Productions
Shannen Rivers, Holly J. Kowalenko, Edye Hayden, STEEL MAGNOLIAS, Somerset Valley Players
Marina Tu, REAL WOMEN HAVE CURVES, Center Players
Joanne Vinciguerra, LEND ME A TENOR, Readington Community Theatre

 

Outstanding Properties in a Musical

 

Judi Chandler, CHESS, Cranford Dramatic Club Theatre
Jenn Kopesky, Renee McCleery, Ed Doyle, ALL SHOOK UP, Haddonfield Plays & Players
Katelyn DeGennaro, IN THE HEIGHTS, Defining Moments Theatre Company
Heather Parton, CRAZY FOR YOU, M&M Stage Productions
Lou Ann Salkin, SWEENEY TODD THE DEMON BARBER OF FLEET STREET, Eccentric Theater Company
Lisa Sudfield, FUN HOME, Villagers Theatre
Alecia Hurst Walton, NEWSIES, Gas Lamp Players

 

Outstanding Choreography

 

Laura Ghaffour, CRAZY FOR YOU, M&M Stage Productions
Tyron Howard, CHILDREN OF EDEN, Mystic Vision Players
Achilles Inverso, SATURDAY NIGHT FEVER, The Road Company
Michael Kidney, CHESS, Cranford Dramatic Club Theatre
Michael Scannelli, NEWSIES, Gas Lamp Players
Phillip Solomon, MAMMA MIA, Villagers Theatre
Joseph Tudor, PIPPIN, Villagers Theatre

 

Outstanding Music Direction

 

Jack Bender, CHESS, Cranford Dramatic Club Theatre
Jack Bender, THE WHO’S TOMMY, Chester Theatre Group
Kyle Buchanan, FUN HOME, Villagers Theatre
Kristy Graves, NEWSIES, Gas Lamp Players
AJ Meeker, COMPANY, Capital Productions
Ruslan Odintsov, INTO THE WOODS, The Road Company
Georgianna Pappas, SWEENEY TODD THE DEMON BARBER OF FLEET STREET, Eccentric Theater Company
June Thomas Fraser, CHILDREN OF EDEN, Mystic Vision Players

 

Outstanding Scenic Design of a Play

 

Matthew Allegretta, Jody Laufer, John Donovan, ALMOST, MAINE, St. Anne Stages
Frank Bergson, LEND ME A TENOR, Readington Community Theatre
Michael Blandino, Jason Smith, Kelly Torres Williams, VANYA & SONIA & MASHA & SPIKE, Cumberland Players
Mike DiLalo, ONE FLEW OVER THE CUCKOO’S NEST, Playhouse 22
Bernice Garfield-Szita, REAL WOMEN HAVE CURVES, Circle Players
Roy Pancirov, THE HUMANS, Chatham Community Players
Michael Smith, Ellyn Essig, THE LION IN WINTER, Bergen County Players

 

Outstanding Scenic Design of a Musical

 

Christopher Harrison Parkhurst Abbott, MAMMA MIA, Villagers Theatre
Mike Almstedt, Thomas Coppolecchia, Shawn Simmons, SCROOGE, M&M Stage Productions
Mike Almstedt, CRAZY FOR YOU, M&M Stage Productions
Marc Chandler, Ed Whitman, Charlie Urbanowicz, THE 25TH ANNUAL PUTNAM COUNTY SPELLING BEE, Cranford Dramatic Club Theatre
Paula Farrar, INTO THE WOODS, The Road Company
Brandon Feumolt, CHESS, Cranford Dramatic Club Theatre
Alecia Hurst Walton, NEWSIES, Gas Lamp Players

 

Outstanding Lead Actor in a Play

 

Maxwell C. Blackriver, DRACULA, Lord Stirling Theater Company
Harvard Fraser, AMADEUS, Players Guild of Leonia
Philip Hopf, VANYA & SONIA & MASHA & SPIKE, Cumberland Players
William Kamps, TWELVE ANGRY MEN, Forte Dramatic Productions
Malik Abdul Khaaliq, DEATH OF A SALESMAN, Somerset Valley Players
Chad Anthony Miller, IT’S ONLY A PLAY, Studio Players
Richard Purcell, TWELVE ANGRY MEN, Forte Dramatic Productions
Mike Sockol, SEMINAR, Circle Players

 

Outstanding Lead Actor in a Musical

 

Sean Eugene Lough, Chess, Cranford Dramatic Club Theatre
Alexander Nathan, CRAZY FOR YOU, M&M Stage Productions
Christopher Patti, URINETOWN, Somerset Valley Players
Brian Petty, SPRING AWAKENING, KhyLand Productions
Mark Piltz, THE WHO’S TOMMY, Chester Theatre Group
Mark Regan, Jr., SHREK, Axelrod’s Rising Stars Youth Productions
Jonathan Wells, FUN HOME, Villagers Theatre

 

Outstanding Lead Actress in a Play

 

Debbie Badal, HARVEY, Dover Little Theatre
Tracey Fama, STEEL MAGNOLIAS, Somerset Valley Players
Sarah Henley, A DOLL’S HOUSE: PART 2, Chester Theatre Group
Mary Lawrence, ANGELS IN BOSTON, Thirst-e Productions
Marian McCabe, THE LION IN WINTER, Bergen County Players
Melanie Staff-Parsons, CALENDAR GIRLS, Pennington Players
Carol Thompson, TARTUFFE, PinnWorth Productions
Erin Wurtz, THE LAST OF THE RED HOT LOVERS, Yardley Players Theatre Company

 

Outstanding Lead Actress in a Musical

 

Rosanne Christie, THE MYSTERY OF EDWIN DROOD, Playhouse 22
Autumn Hitt, THE WILD PARTY, Old Library Theatre Company
Lindsay Maron, MAMMA MIA, Villagers Theatre
Sky Spiegel Monroe, THE WHO’S TOMMY, Chester Theatre Group
Jesse Principale, FUN HOME, Villagers Theatre
Jenna Ravenda, CHESS, Cranford Dramatic Club Theatre
Elizabeth Rzasa, THE MYSTERY OF EDWIN DROOD, Playhouse 22

 

Outstanding Supporting Actor in a Play

 

Bill Barry, COMPLETE GAME, Studio Players
Kevern Cameron, A DOLL’S HOUSE: PART 2, Chester Theatre Group
John Dowgin, THE EXPLORERS CLUB, Circle Players
Dennis Farrelly, TWELVE ANGRY MEN, Forte Dramatic Productions
Daniel Gleason, TARTUFFE, PinnWorth Productions
Jim Simpson, MUCH ADO ABOUT NOTHING, Nutley Little Theatre
Jason Wade, VANYA & SONIA & MASHA & SPIKE, Cumberland Players

 

Outstanding Supporting Actor in a Musical

 

Chris Boerner, CRAZY FOR YOU, M&M Stage Productions
Michael Dooley, MAMMA MIA, Villagers Theatre
Stephen Kalogeras, THE WHO’S TOMMY, Chester Theatre Group
Sean Lynch-Littlejohn, CHESS, Cranford Dramatic Club Theatre
Denny Mugica, CHILDREN OF EDEN, Mystic Vision Players
Aidan Stallworth-Glitz, MAMMA MIA, Villagers Theatre
Mark Zebro, CHESS, Cranford Dramatic Club Theatre

 

Outstanding Supporting Actress in a Play

 

Christie Leigh Carver, TARTUFFE, PinnWorth Productions
Stephanie DiPilla, LEND ME A TENOR, Readington Community Theatre
Heidi Dugan, VANYA & SONIA & MASHA & SPIKE, Cumberland Players
Denise Hickson, LEND ME A TENOR, Readington Community Theatre
Sarah Pharaon, THE HUMANS, Chatham Community Players
Kate Lyn Reiter, A DOLL’S HOUSE: PART 2, Chester Theatre Group
Sari Ruskin, LEGALLY GRAY, Somerset Valley Players

 

Outstanding Supporting Actress in a Musical

 

Carmen Delia Bryant, IN THE HEIGHTS, Cumberland Players
Cindy Chait, THE MYSTERY OF EDWIN DROOD, Playhouse 22
Jillian Hanna, FUN HOME, Villagers Theatre
Crystal Huau, CATCH ME IF YOU CAN, Pennington Players
April Johnson, ALL SHOOK UP, Haddonfield Plays & Players
Cassandra Lindeblad, CHESS, Cranford Dramatic Club Theatre
Jessica Magdosco, COMPANY, Capital Productions

 

Outstanding Featured Actor in a Play

 

Charles Acosta, CALENDAR GIRLS, Pennington Players
Kyle Allen Devich, RABBIT HOLE, Cumberland Players
John Fischer, TWELVE ANGRY MEN, Forte Dramatic Productions
Eric Holzer, THE LION IN WINTER, Bergen County Players
Patrick McAndrew, SIGNIFICANT OTHER, Nutley Little Theatre
Ron Mulligan, MUCH ADO ABOUT NOTHING, Nutley Little Theatre
Pete Sauer, TARTUFFE, PinnWorth Productions

 

Outstanding Featured Actor in a Musical

 

Justin Luckenbaugh, SPRING AWAKENING, KhyLand Productions
Ben Menahem, FUN HOME, Villagers Theatre
PJ Muniz, IN THE HEIGHTS, Cumberland Players
Skie Ocasio, LOVE CAN BUILD A BRIDGE, St. Philip’s Players
John Rattacasa, 9 TO 5, Off Broad Street Players
Patrick J. Starega, SPRING AWAKENING, KhyLand Productions
Robert Stevens, IN THE HEIGHTS, Defining Moments Theatre Company

 

Outstanding Featured Actress in a Play

 

Samantha Ambler, ANGELS IN BOSTON, Thirst-e Productions
Elisabeth Erdmann, THE LION IN WINTER, Bergen County Players
Haley Huxley, PLAY ON, Somerset Valley Players
Carrie Joy Miller, PLAY ON, Somerset Valley Players
Carey Walden, VANYA & SONIA & MASHA & SPIKE, Cumberland Players
Sandra Ward, DEATH OF A SALESMAN, Somerset Valley Players
Marguerite Wurtz, THE HUMANS, Chatham Community Players

 

Outstanding Featured Actress in a Musical

 

Nicolette Barr, MAMMA MIA, Off Broad Street Players
Dorothy Dobkowski, LOVE CAN BUILD A BRIDGE, St. Philip’s Players
Carol Fisher, PIPPIN, Bergen County Players
Caitlin Geisser, MAMMA MIA, Off Broad Street Players
Krystina Matos, FUN HOME, Villagers Theatre
Mary O’Connor-Kelley, SPRING AWAKENING, KhyLand Productions
Jojo Parks, THE MYSTERY OF EDWIN DROOD, Playhouse 22

 

Outstanding Youth Actor in a Play

 

Anthony DeSilva, ON THE WATERFRONT, Main Street Theatre Company
Logan Guvenel, LOST IN YONKERS, Chatham Community Players
Nathan Kossoy, 9th ANNUAL ONE ACT PLAY FESTIVAL, Old Library Theatre Company
Braden Mellina, LOST IN YONKERS, Chatham Community Players
Will Nissen, DIARY OF ANNE FRANK, Summit Playhouse
Stephen Russo, PETS & THEIR HUMANS, First Avenue Playhouse
Dominick Wierzbicki, THE CHRISTMAS BUS, Somerset Valley Players
Alexander Wolfe, JERSEY VOICES 2019, Chatham Community Players

 

Outstanding Youth Actor in a Musical

 

Mason Corey, MATILDA, The Road Company
Carter Jones, THE DESCENDANTS, Aspire Performing Arts Company
Noah Lytle, IN THE HEIGHTS, Defining Moments Theatre Company
Connor McGorty, WONDERLAND: ALICE’S ROCK & ROLL ADVENTURE, Porch Light Productions
Justin Roth, THE FULL MONTY, Old Library Theatre Company
Luke Surretsky, NEWSIES, Gas Lamp Players
Aman Tolia, SHREK, Axelrod’s Rising Stars Youth Productions

 

Outstanding Youth Actress in a Play

 

Sarah Black, THE CHRISTMAS BUS, Somerset Valley Players
Ava Chrusciel, DIARY OF ANNE FRANK, Summit Playhouse
Sophia Flower, WAIT UNTIL DARK, Old Library Theatre Company
Maya Lerner, JERSEY VOICES 2019, Chatham Community Players
Morgan McNulty, AGNES OF GOD, The Road Company
Danielle Pecchioli, PETS & THEIR HUMANS, First Avenue Playhouse
Ivana Ragusa, ALMOST, MAINE, St. Anne’s Stages

 

Outstanding Youth Actress in a Musical

 

Logan Caplan, SHREK, Axelrod’s Rising Stars Youth Productions
Melissa Gaeta, A FUNNY THING HAPPENED ON THE WAY TO THE FORUM, The Park Players Theatre Company
Elizabeth Grant, ALL SHOOK UP, Aspire Performing Arts Company
Allison Paterno, THE DESCENDANTS, Aspire Performing Arts Company
Hannah Repole, CINDERELLA, Brick Children’s Community Theatre
Tori Tarleton, WONDERLAND: ALICE’S ROCK & ROLL ADVENTURE, Porch Light Productions
Charlotte Ward Taylor, MATILDA, The Road Company

 

Production of an Original Musical

 

A TIME & A PLACE, New Vision Players, Book- Mike Haber, Music & Lyrics- Drew Villafuerte, Producers- Mike Haber, Ken Haber, Director- Mike Haber
THE DOLL: A MAGICAL CHRISTMAS, Village Playbox Production, Book, Music & Lyrics- Rob Kristie, Producer- Steve Allen, Directors -Rob Kristie, John Blackwell

 

Production of an Original Play

 

9th ANNUAL ONE ACT PLAY FESTIVAL, Old Library Theatre Company, Authors- Jim Moss, Teri Foltz, Zac Thompson, Mike Sockol, Cassidy Byron, Nate Briggs, Jim Geoghan, Producer Linda Wielkotz, Directors- Angela Dallesandro, Emma Himmelhoch, Jeanine Conrad, Lisa Dascoli, Elizabeth Fahsbender, Ed Bialkin, Sheryl Heffernan
ANGELS IN BOSTON, Thirst-e Productions, Author- Frank Van Syckel, Producers- Samantha Ambler, Frank Van Syckel, Director- Stephen Hirsekorn
JERSEY VOICES 2019, Chatham Community Players, Authors- Amanda Sage Comerford, Fred Dennehy, Jacki Jacobi, Elenor Kennedy, Lauri MacMillan, Steven Ruskin, Producers- Bob Denmark, Jessica Phelan, Directors- Karen Thornton, John AC Kennedy, Julie Anne Nolan, Arnold Buchaine, Roseanne Ruggerio
SHORT PLAYS BY JERSEY PLAYWRIGHTS, Dragonfly Multicultural Arts Center, Authors- Lawrence Paone, Benjamin V. Marshall, Steven Patrick, Catherine LaMoreaux, Producer- Catherine LaMoreaux, Anna Paone, Directors- Noah Stanzione, Shauni Ramai, Matthew Holbert, Catherine LaMoreaux

 

Outstanding Stage Management of a Play

 

Shannen Rivers, PLAY ON, Somerset Valley Players
Michele Roth, 33 VARIATIONS, Bergen County Players

 

Outstanding Stage Management of a Musical

 

Molly Eisert, WORKING, The Strollers
Kathleen Rose Gallardo, MAMMA MIA, Phoenix Productions
Rob Langer, URINETOWN, Somerset Valley Players
Dawn Noonan, BYE BYE BIRDIE, Playhouse 22
Linda Valenti, LOVE CAN BUILD A BRIDGE, St. Philip’s Players